Klub K2

2006

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Napsal(a)  Zveřejněno v: Retro

Z party kamarádek se pomalu stává fungující organizace.

Na jedné dětské narozeninové oslavě Karin potkává Darinu a základní tým K2 se rozšiřuje o finanční manažerku. Karin ve spojení s Darinou se podaří získat první důležitý finanční zdroj – grant z Evropského sociálního fondu. Dvouletý projekt nazvanýVzdělávací a poradenské centrum pro rodiče na rodičovské dovolené byl zaměřen na kurzy angličtiny, počítačů a osobního rozvoje, vždy s hlídáním dětí. Během následujících dvou let Karin s Darinou podají přes deset dalších grantových žádostí, zdaleka ne všechny získají podporu. Do klubu jsme začaly zvát zajímavé hosty, od koučů, psychologů, přes místní zastupitelé a radní až po umělce, bubeníky či smyčcové kvarteto. Snažíme se inzerovat letáky, časopisy, plakáty na hřištích. Nově příchozí maminky však vždycky odpovídají, že se o K2 doslechly od kamarádky.

ING. DARINA CHODOROVÁ

Vystudovala Technickou univerzitu ve Zvolenu obor Podnikové řízení. Pracovala mimo jiné jako asistentka obchodního ředitele v německé firmě nabízející užitková vozidla. Na částečný úvazek byla finanční manažerkou v České komoře tlumočníků znakového jazyka. Od roku 2006 pracuje jako finanční manažerka v Klubu K2. Má ráda aktivní odpočinek, fitness, jógu, běh. Když je čas, tak si něco přečte. Má dvě děti, jedenáctiletou Nikolku a osmiletého Radka.

 

Darina je šedou eminencí v pozadí Klubu K2. Málokdy je vidět, ale vidí do celého chodu organizace, hlavně do otázky financí. Její láska k tabulkám, kterou je pověstná, jí umožňuje dokonale sledovat složitou administraci kolem grantů. Má jich za sebou už 25, z toho 4 z Evropského sociálního fondu.

Karin o Darině:

S Darinou jsem se seznámila na dětské párty u jedné mojí kamarádky. To jsem ještě netušila, že za několik měsíců bude zaměstnaná v Klubu K2 a bude plánovat a kontrolovat finance celé organizace. Časem jsme zjistily, že jsme dokonalý pár: ona zamilovaná do čísel a Excelu, já milovnice slov, jazyka, literatury. Každý projekt se totiž skládá z poměrně rozsáhlé textové části, ve které musíte říct stejnou věc stokrát jinak a z velmi podrobného rozpočtu, který je svázán mnoha předem stanovenými koeficienty a procenty, při jejichž nedodržení jste o hlavu kratší. Takže jsem svůj život tak trochu odevzdala Darině do rukou. A fungovalo nám to spolu!

 

Jsi finanční manažerkou neziskové organizace. Neříkáš si někdy, že by ses v komerční sféře měla lépe?

Rozhodně takhle nepřemýšlím. Nejsem dravý typ, neumím vydělávat na jiných lidech. Hned by mě vyhodili, kdybych neudělala žádný rabat (smích).

Já si někdy říkám, že je náročné, být mezi námi jediný takový matematicko-logický typ a že musí být někdy těžké najít stejnou řeč.

Ale já jsem spokojená, že pracuji v neziskové organizaci, ráda lidem pomáhám. Práce v Klubu K2 mě naplňuje, protože pomáháme ženám. Vím, jak je těžké dostat se po mateřské dovolené zpět do zaměstnání a prosadit se. Tahle tematika je mi osobně blízká, protože mám sama děti.

Takže práce v Klubu K2 ti přijde smysluplná. Co ti na ní ještě vyhovuje?

Vyhovuje mi velká volnost v organizování mého pracovního času. Snažím se využívat svůj biorytmus, podle toho, kdy jsem nejvýkonnější. Zároveň tak můžu zvládat dohromady práci a rodinu. Neumím s představit, že bych seděla osm hodin denně ve firmě, kde by třeba nebylo co dělat. Taky jsem se s tím setkala. Byl to hrozný pocit, muset tam neúčelně sedět a nebýt nic platná. Přiznávám, že výhodou mé práce je také možnost mít volné svátky a částečně i prázdniny, které pak můžu trávit s dětmi.

Jak volné dny s dětmi trávíte?

Většinou hodně sportovně – brusle, tenis, lyže atd. Ale s věkem trochu ten aktivní odpočinek přehodnocuji, někdy je potřeba i trochu relaxace.

Zažilas při práci v Klubu K2 nějaké náročné období?

Nejtěžší pro mě osobně bylo, když se mi narodil Radek, nebo když byly děti nemocné. To znají všechny pracující mámy, že je v takových chvílích těžké skloubit práci a rodinu. Naštěstí nám hodně pomáhají moji a manželovi rodiče, takže když bylo potřeba, vždycky se aktivně zapojili. (Darina je proslulá tím, že v souvislosti s narozením druhého dítěte přerušila práci jen na jeden den – na porodním sále asi nebylo připojení na internet J pozn. red.)

Klub K2 se postupně měnil? Změnila se i tvoje práce?

Vlastně se pro mě nic nějak zásadně nezměnilo. Dřív nás bylo v týmu méně, takže jsem nedělala všechno, co mám na starosti dnes, část jsem si dělila se Soňou. Ale navíc jsem zase naopak měla třeba účast na komunitních akcích, což mě trochu i stresovalo, nejsem úplně komunikativní typ. Teď mám na starosti všechno kolem financí a grantů, je toho hodně, ale zase je to takové komplexnější, a tím pádem i přehlednější.

Teď mně došlo, že poté, co už v základním týmu aktivně nepůsobí Karin a Soňa, jsi tu vlastně služebně nejstarší. Neuvažuješ o změně?

Nemám změny moc v lásce, nejsem přelétavý typ. A moje práce pro Klub K2 není stále stejná, jsou jiné granty, přicházejí jiní lidé atd. Vyhovuje mi, že dělám práci, kterou znám a můžu jí vylepšovat.

Pekelné jsou asi kontroly grantů, které přicházejí třeba z ministerstva. Co je na kontrole nejhorší, jak ji prožíváš?

Samozřejmě je to hrozný stres. Někdo cizí posuzuje, jestli děláš svou práci dobře. Ale pak jsem ráda, že bylo všechno v pořádku.

Leží na tobě velká zodpovědnost.

To ano. Snažím se dělat to poctivě, jdu někdy hodně do hloubky a třeba mi to dlouho trvá. Ale chci vyhovět tomu, co jsme slíbili a už na začátku grant nastavit tak, aby naše aktivity měly smysl a bylo možné je uskutečnit.

Do budoucna by Klubu K2 přála: „Ať nám to vydrží! Ať se rozvíjíme a dovedeme pomáhat.“

 

Klub K2 se stal útočištěm plným dobrých  lidí, hřejivých slov a inspirace

Nic není náhoda a v nepřízni mého osudu nastal přeci jen jeden zásadní zlom – a to když jsem měla možnost seznámit se s Klubem K2. Nejprve  jsme o něm jen zaslechla, pak se hlásila do kvalifikačního kurzu, který byl beznadějně přeplněn. Nakonec jsem kurz, coby náhradnice,  mohla absolvovat. Při psaní závěrečné seminární práce jsem vycházela ze svojí praxe a ze zkušeností získaných při práci s dětmi i doma a dostala jsem další šanci. Klub K2 mi nabídl spolupráci, která mi umožnila provázat zaměstnání s péčí o synka. Získala jsem tak nejen další práci po rodičovské dovolené, ale i nový pohled na pedagogické přístupy  v dnešní moderní době 21. století.

Klub K2 mi pozvedl nejen profesní úroveň, ale hlavně sebevědomí, protože zdůrazňuje především kvalitu a pozitiva. Uvědomila jsem si svou lidskou cenu a pochopila svoji profesionalitu.

V době, kdy ze všech stran slyšíme jen o tom špatném, se pro mne Klub K2 stal útočištěm plným dobrých  lidí, hřejivých slov a inspirace. Díky Klubu K2 jsme se synkem přečkali zatím snad nejhorší životní období a získali jsme pomocnou ruku, uznání a nové přátele. Děkujeme všem ...

Elen Vagenknechtová

Číst 15778 krát Naposledy změněno středa, 06 květen 2015 09:07
Více z této kategorie: « 2005 2007 »

Retro

Retro