Klub K2

Rok 2011 Doporučený

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Napsal(a)  Zveřejněno v: Retro

Rok 2011
Zavedená organizace funguje výborně. Novinkou sedmého roku existence je vznik Asociace pečovatelek. Toto profesní sdružení založily absolventky našeho kvalifikačního kurzu pro pracovníky v sociálních službách se zaměřením na péči o děti. Chtějí se dále vzdělávat, scházet se, informovat se navzájem o svých zkušenostech i novinkách. Je to další skupina žen, kterým setkání s Klubem K2 změnilo život.

JUDr. Jana Seemanová

Janu moc často v prostorech Klubu K2 nepotkáte, přesto vede jednu z nejžádanějších služeb Klubu K2 – právní poradnu. Jen v minulém roce poskytla 356 konzultací 127 klientům. A poradenství u nás poskytuje už od roku 2012, také vede semináře se sociální tématikou a na téma „Návrat do práce po rodičovské dovolené z pohledu legislativy.“ Každý rok na její práci přichází řada pozitivních referencí.

Jak jsi přišla do Klubu K2?

Po narození dcery jsem se poohlížela po možnostech nějakých aktivit pro matky s dětmi. Zkoušela jsem více mateřských center, ale právě nově otevřený Klub K2 pro mě měl výhodnou polohu. Začala jsem chodit na angličtinu ke Karin, docházely jsme s dcerou na bubínky a na další akce.

V K2 ses seznámila s Karin. Jaké byly její lekce angličtiny?

Hodně jsme konverzovali, měli jsme společná témata, vládla tu přátelská atmosféra. V angličtině jsem s K2 pokračovala i později, v rámci projektu Evropského sociálního fondu tady probíhaly kurzy angličtiny a osobnostního rozvoje.

Byla jsi aktivní účastnicí dění v K2? Přemýšlela jsi o tom, že by ses mohla zapojit?

Byla bych se ráda nějak zapojila, ale syn byl často nemocný, a tak jsem se nemohla spolehnout, že budu moci pravidelně fungovat. Měla jsem v plánu organizovat výlety pro rodiče s dětmi, zvládli jsme uskutečnit dva – do Máslovic a na stezku k Vltavě, ale bohužel to opravdu kvůli synovým nemocem nešlo dál. Byla to škoda, zájem o tuhle akci byl.

A jak jsi začala se svojí profesní pomocí v Klubu K2?

Zmínila jsem se Karin, že jsem vedla několik seminářů pro rodiče o tehdejších aktuálních změnách poskytování rodičovského příspěvku od 1. 1. 2008. Karin mi navrhla, uspořádat semináře i v K2. V seminářích pokračuji až do současnosti. Nyní připravuji nový seminář na velmi aktuální téma mezi rodiči. „Právní jednání za nezletilé dítě, s ohledem na problematiku stavebního spoření.“ Seminář proběhne v listopadu. Na semináři se rodiče dozví, jaké jsou povinnosti při výpovědi smlouvy ze stavebního spoření za nezletilé dítě a jaký následuje postup.

Takhle tedy začala tvoje profesní dráha v K2?

První přednášky jsem uspořádala jako dobrovolnice. Karin mě také požádala o kontrolu několika smluv nebo o vypracování podání do obchodního rejstříku. Od roku 2010 jsem lektorovala seminář právní minimum pro pracovníky v sociálních službách v rámci akreditovaného kurzu „Pracovník v sociálních službách se zaměřením na péči o děti.“ Pak se naskytla možnost vést právní poradnu v oblasti pracovního a rodinného práva.

Splňovalo vedení právní poradny při mateřském centru tvoje profesní představy?

Ano, pracovní právo mě zajímalo už při studiu. Téma mojí diplomové práce bylo: Zvláštní pracovní podmínky žen. Od roku 2005 jsem začala spolupracovat s různými neziskovými organizacemi a pomáhala potřebným osobám v nouzi. Od roku 2012 se věnuji poradně Klubu K2. Nejčastěji pomáhám rodičům, kteří se vracejí do práce po skončení rodičovské dovolené – informuji je, jaké mají nároky vůči zaměstnavateli, a snažím se jim pomoci začít úspěšně znovu. Jsem ráda, když je klientka spokojená a získá všechny nároky podle zákonů. Za poslední dva roky se situace v pracovním uplatnění rodičů zlepšila, je snadnější najít práci na zkrácený úvazek. Často také zodpovídám otázky týkající se výživného.

Slyšela jsem, že chodíš s klientkami i na jednání k zaměstnavateli.

Ano, byla jsem takhle dvakrát. Klientky mě požádaly, zda bych jim při jednání nepomohla. Zvládly by to i samy, ale člověku pomůže, když cítí podporu někoho dalšího. Měla jsem z těch jednání dobrý pocit, vždy jsme dosáhly svých práv.

A co tvoje koníčky? Vím, že běháš.

Založily jsme s Karin v roce 2009 běžecký klub. Zatím má dvě členky, ale máme novou zájemkyni o členství. Trénujeme zhruba jednou za 14 dní, většinou o víkendu a samozřejmě každá z nás chodí běhat i sama. Běháme na malešickém kopci, tak 5 – 7 km. Uvítáme další zájemce. Prosím ozvěte se na mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (na tento mail mohou psát i zájemci o poradenství, případně o oboje – pozn. red.)

Máš za sebou sportovní úspěchy?

Účastníme se i závodů, takže nějaké úspěchy máme. Tradičně běháme Běchovice, dvakrát jsme běžely půlmaraton. Ten byl asi nejnáročnější. Chodíme na různé přespolní běhy na okraji nebo kolem Prahy, v sérii běhů, tzv. vysokoškolské lize, jsme se ve veteránkách umístily na medailových pozicích. Příští plánovaná akce je 17. 10. 2015 Podzimní běhání, více na http://www.behej.com/zavod/18701-podzimni-behani

Co ti Klub K2 ještě dal?

Dostala jsem úžasnou šanci pracovat v poradně, pracovat na sobě, rozvíjet se a vzdělávat se. Potkala jsem se spoustou zajímavých, obětavých a hodných lidí a navázala několik přátelství.

Jak se Klub K2 změnil během let?

Z malého mateřského centra se stala profesionální organizace, která pomáhá rodinám s dětmi a nabízí jim profesionální podporu.

Klubu K2 by přála do budoucna: Přeju Klubu K2, aby pokračoval v profesionalizaci a byl vyhledávaným místem, kde rodiče najdou účinnou pomoc, radu a přátelství a kam se budou rádi vracet.

 

JUDr. Jana Seemanová
Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2005 
se věnuje poradenské, lektorské a publikační činnosti v oblasti 
pracovního práva a práva sociálního zabezpečení. Dříve byla zaměstnána 
jako právník v Živnostenské bance, a.s. (UniCredit Bank) a SKM, a.s. - 
Správa komunálního majetku Praha 3. Pro Klub K2 pracuje jako právní poradkyně 
pro rodiče. Působí v dozorčí radě Klubu K2.

Mirela Rennerová

Než jsem účastnila prvního vzdělávacího kurzu v K2, byla jsem doma zavřená s dětmi, neměla jsem peníze, byla jsem odkázána na manžela. V rámci kurzu jsem ale začala spolupracovat s ostatními ženami – povídaly jsme si, jak to chodí v našich rodinách, s dětmi atd. Zjistila jsem postupně, že jsem vlastně úplně nešťastná. Začala jsem si shánět práci jako chůva. Mám ráda děti a už do dětství jsem se o ně chtěla starat. Když jsem získala všechny potřebné kvalifikace, rozhodla jsem se, že si otevřu vlastní školku. Sháněla jsme místo asi půl roku, v rodinném areálu jsme si nakonec našla vlastní prostor. Uvědomila jsem si, že už děti uživím a že si nemusím nechat doma všechno líbit. Rozvedla jsem se, jsem s dětmi sama. Finančně jsem odkázána na svůj výdělek z hlídání dětí. Noví klienti často přicházejí na doporučení Klubu K2 a s účastnicemi z kurzu se pořád setkáváme. Dostávám od K2 stále emaily s informacemi – pozvánky, to pro mě hrozně znamená, že o všem vím. Doporučuji pak K2 dál, nabízím ostatním ženám, směřuji je na vás.

 

 

Číst 11586 krát
Více z této kategorie: « Rok 2010

Retro

Retro